Karate Shotokan wywodzi się od G. Funakoshi i jego syna Yoshikata a obecnie rozwijane przez Maestro Hiroshi Shirai i jego najbliższych współpracowników.

Nazwa "Shotokan" oznacza "budynek, miejsce, salę, w której uczy Shoto". Wyraz "shoto" oznacza "falowanie sosen" (w znaczeniu: "szumu wiatru wśród sosen") i był to pseudonim Gichina Funakoshi (w różnych źródłach podaje się, że podpisywał w ten sposób prace w zakresie kaligrafii, lub że był to jego pseudonim literacki). "Kan" oznacza natomiast budynek, pawilon, siedzibę (w tym przypadku dojo). Jako ciekawostkę można podać, że Gichin Funakoshi określał swój styl do końca życia jedynie jako "karate", natomiast nazwa Shotokan, została nadana stylowi dopiero przez jego syna i uczniów. Początkowo nazwą tą określane było jedynie dojo, w którym nauczał Funakoshi.

Karate tradycyjne Shotokan wychodzi z założenia, że człowiek stworzony jest z materii i ducha, stąd też od samego początku dąży do doskonałości. Osiągnięcie doskonałości  w ćwiczeniach jest możliwe tylko pod warunkiem ich dostosowania do każdego ćwiczącego w sposób indywidualny. Istnieje tyle metod, ilu karateków. Karateka wyróżnia się wysokim stopniem opanowania i samokontroli. Jest agresywny tylko w ostatecznym wypadku, ponieważ jest w stanie przezwycieżyć wrodzoną agresję.

Shotokan w języku japońskim